Карпати - фото, мандрівки, гриби


 

В Карпати по гриби

Грибне полювання - це захоплення, це відпочинок, це шалені навантаження, це азарт, це спосіб життя!!!Справжні білі, осінні гриби на ПКС

 

   Коли в горах кажуть гриби то мають на увазі білі, правдиві гриби. Все решта то вже, залежно від виду, червоняки – підосичники, лисички, корбани і т.д., а все, що неїстівне то вже пислюки.


    Захоплення грибами почалося з звичайних мандрів горами. На початку грибної „кар’єри” меркантильні питання цікавили менше за все, хоча і тепер вони не стоять на першому місці. Завжди кажу: „Як нема грибів - значить будуть” - вірний признак і мандрую горами, В таких мандрах знаходив все нові і нові грибовиська (конкретні місця компактного росту грибів), збирав до 40 штук, а як приносив 60-70 то вже була „купа грибів”. Місцеві жителі за радянських часів відносились до грибів як до забави міських, назбирають собі трохи, тай буде. Збираєш узліссям гриби попри людські поля, а селяни роблять сіно, пораються в городі.


    Тепер, коли збір грибів дає місцевим якийсь заробіток, люди спершу спішать в ліс по гриби, а потім вже до роботи. Та і я за роки добре вивчив кілька грибних площ - Бескид (місцевість між верхів’ям Свічі і г.Вишківський Горган), звори (урочища) між хребтом Розтока та г. Кругла - сотні грибовиськ на кожній площі, які на віть не обійдеш за один день. Зараз, збираючи гриби, не тиняюсь лісом, а швидко переходжу від грибовиська до грибовиська, перевіряючи їх. Нормальним уловом вважається вже не менше 100 грибів, останнім часом ми з сином приносили по 300-400 , а бувало кілька разів і 700-850 грибів.

Мельдунок Бескидський - грибна столиця Долинщини Добрий улов - 430 білих грибів

   Гриби можна збирати по різному – задоволення не залежить напряму від кількості зібраних грибів. Звичайно кожен раз хочеться назбирати побільше, але... Спробую перелічити по порядку деякі фактори:

 1. Перший по значенню - відсутність людей;
 2. Все таки треба щоб були гриби.
 3. Близький до першого – відсутність порубанців, так я називаю порізані гриби;
 4. Погода;
 5. Компанія – може і не останній по значенню.

 

    Коли твій компаньйон лазить за тобою як хвіст, зірве за два метри від тебе гриб і каже – „я теж знайшов”, це вже не відпочинок. Не кращий варіант коли він пропаде і приходиться кричати-свистати за ним на цілий ліс годину, переживаєш за нього і тоді клянешся собі ходи по гриби тільки самому, та через деякий час все повторюється. Це все не стосується своєї сім’ї, коли збір іде в „одну корзину”, там кожен знає свою роль.


    Нічого доброго нема коли кругом тебе з десяток грибників – це вже гонки, носишся від грибовиська до грибовиська як собака. Постійно нервують порубанці, а деякі „специ” не тільки понарізають коріння, а ще й пороздирають грибницю як дики. Отак починаєш за одне і мимоволі переходиш на інше – про типи грибників:

 

 • гість - прийшов на хвості у когось перший раз на це місце, знайде кілька грибів, накремсає так ніби зрізав сто штук і почвалає далі, збиваючи мухомори і здіймаючи крики на весь ліс – „Вася, де ти....”, додому йде з висячим як кишка рюкзаком і букетом звіробою в руці;
 • близький до нього приїжджий грибар-любитель, який знає ці місця, але не настільки щоб запам’ятати грибовиська, він залишає за собою очистки, щоб на другий раз орієнтуватись де ріс гриб, або йому просто байдуже. Також він залишає за собою клапоть районної газети, очистки від огірка, шкарлупу яєць і порожню чвертку. Найбільший гриб з купою хробаків виставляє у заднє вікно автомобіля;
 • натураліст – його цікавить сам процес і природа, не смітить, не ламає нічого, врівноважена спокійна людина. За всю мою „історію” був один такий Євген з Києва. Хотів він глянути на гриби в Карпатах, а то було міжсезоння:
      кажу йому – Грибів нема,
      він - Ну хоч один, два побачимо,
      - Побачимо.
  Пройшлися ми з ним, в лісі ні душі, знайшли по 30 грибів і він залишився дуже задоволений.
 • місцевий грибар – гриби не зрізає, а зриває і не чистить, а як і чистить то десь збоку перекурюючи на пеньочку. По лісі він не бродить, а ходить суто по грибовиськах, тягне гриби в господарських сумках, або ще совєтскому броцаку;
 • заговлювачі - випадкові люди які ходять невеликими бригадами, часом живуть тижнями в бараках. Чешуть ліс методом облави не знаючи грибовиськ, гриби зривають не чистячи (бо приймають з корінням);
 • мисливець за грибами - грибник одиночка, який має свої грибовиська і ревниво їх оберігає. Тут варто говорити від свого імені бо я відношу себе до цього типу.


    Після мене не видно чи були тут гриби чи ні – пусто. Закопаю не тільки ті корінці, що сам наріжу, але і чужі, якщо хтось залишив на „моєму” грибовиську. Або якщо знайду корінці на досить сильному, окремому грибовиську, яке я не знав, – також закопаю, а грибовисько віднесу у свій актив.


    Деколи доводиться витрачати досить часу по „зачистці” грибовиськ – прибиранні корінців та старих грибів. Ямки після зірваних грибів також присипаю – з метою маскування, ну і це запобігає пошкодженню грибниці.


    Хоча порубанці настрою не піднімають , якщо це не твої „рідні” місця то вони дозволяють відкрити нові грибовиська. „Зачепишся” за один порізаний корінець, шукаєш, а там і купка цілих грибів.


    Питання зрізати чи зривати гриб вирішив для себе давно на користь другого. Ми ж не відрізаємо кусок огірка чи кабачка на грядці, так само і гриб, який є плодом, потрібно відривати від грибниці, а ямку що утворилася акуратно прикрити. Чистити гриб від коріння потрібно відразу, бо навіть якщо трохи пронесеш нечищені гриби в сумці вони сильно вимастять один одного. Корінці, як вже згадував, прикопую далі від грибовиська (щоб не пошкодити грибницю), або якщо поспішаю то складаю все коріння в кишеню і викидаю пізніше в високу траву.


    Починаю сезон переважно з Бескидів. Бескиди вважаються грибною Меккою Долинщини, відповідно в сезон там великий наплив людей, приїжджають не тільки з Долини, а із Львова, Калуша.


    Гриби ростуть на одних і тих самих грибовиськах, з точністю до метра, десяток років. Є суто літні , осінні, і так би мовити „всесезонні” грибовиська. Обов’язково десь за два тижні до масового росту грибів по ранніх грибовиськах виростає 1-2 гриби, в моїй класифікації – „ маяки ” . По-перше вони ростуть досить швидко, по-друге народ ще не рушив за грибами і гриби виростають красиві, досить значних розмірів. Дуже велике задоволення не поспішаючи пройтись по свіжому, ще не стоптаному і не засміченому лісі, набрати кошик справжніх лісових красенів – це в мене називається зібрати „сметанку”. Та є один нюанс – щоб зібрати „сметанку”, треба її впильнувати, тобто зробити кілька холостих виїздів, відслідковуючи ріст грибів.

Маячок  Фраєр - одинак

 

   В розпал сезону ліс наводнюється сотнями людей – крики, сміття, чищене коріння, хоча і назбирую досить грибів, це вже не відпочинок. Тоді перебираюся під Круглу, яку також не забуваю перевіряти на „сметанку”. Грибні місця під Круглою це не шоу на стадіоні, а камерна музика. Від місця стоянки туди потрібно йти 1,5-2 години. Народу там значно менше. Недосвідченому туди попасти непросто, а ще важче знайти дорогу назад тому, що потрібно долати вододіл притоків різних річок – Свічі і Мізуньки, переходячи пологе сідло вкрите лісом, де важко орієнтуватися. Я сам попав туди перший раз заблукавши, не помітив як перевалив через сідло. Побачив, що попав не туди коли вже вийшов до вузькоколійки якої, по моїх уявленнях, не повинно було бути. Набрав грибів і після кількох невдалих спроб вийти назад вже збирався ночувати (залишив кусок хліба на вечерю), та спробував ще раз. Відкинув всі „логічні” розрахунки і пішов просто в інший бік ніж попередні рази. Як випадково зайшов, так випадково і вийшов, на той час я карти цієї місцевості ще не мав. На другий раз взяв з собою компас і записав азимути поворотів ідучи в грибне урочище. Виходив звіряючись з своєю „картою” і компасом, і таки вийшов хоча чуття підказувало йти в інший бік.


    Звори під Круглою стрімкі і місць „загального користування” небагато, але є там така річ як „ закриті точки ” і „ПКС”. „Закриті точки” це верхні грибовиська які розташовані на висоті і до 1000м. за смугою абсолютно негрибного лісу – йти туди треба 20-30 хвилин від загальних місць вгору. Це і старий розріджений смерековий ліс типу парку і сховані клапті молодняку. Буває як не відвідаєш вчасно „закриті точки” так гриби там і погниють. Характерною особливістю верхніх грибовиськ є наявність джерел з яких починаються потічки. Якраз до 100м вище цих джерел (близько ґрунтові води) і ростуть гриби.


   ПКС – південний крутий схил(моя класифікація), дуже стрімкий схил повернений до сонця, вкритий середніми та старшими смереками, де місцями виходять на поверхню розсипи щебеня та каміння. Навіть в жарку погоду каміння там вологе – підтягує воду, тому і є гриби. З точки зору пересічного грибника там робити нічого, а насправді на таких схилах попадають грибовиська з справжніми красенями – гриби там особливі, ростуть щільними купами до 40 штук, округлі, тугі і переважно здорові. Витягуєш такий гриб, а він відривається з прилиплими камінцями.

 

   На рахунок куп грибів . Можна назбирати і сотні грибів по два-три, але особливе враження справляють великі сім’ї. Часто беру з собою компактний фотоапарат але, як в того рибалки – найбільша риба зривається, - коли були найкрасивіші сім’ї грибів фотоапарат не взяв через сильний дощ. Бувало на площі 3 на 3 метри знаходив впритул один до одного 20-30 дорослих грибів, про малі вже і не кажу, на площі такій як хата – біля 80 грибів. Часто як фотографуєш то всі і важко захопити в кадр, є фотографія де білі гриби ростуть як опеньки купою, 13 штук вагою1 кг.

Не один. На світанку - гриби попри стежку  В Бескиді в апогей - броцак 30кг.  

 

   Дещо про ріст грибів. В основному грибний сезон в горах починається з „маяків”, в цей час також сім’ями появляються лисички. Через два тижні, в кінці липня, починається основний літній сезон в якому є 2-3 дні інтенсивного росту – „ апогей ”, коли гриби „ростуть як гриби”, за одну ніч. Після цього настає спад і потім затишшя – „перекур”, який може тривати від 2-х тижнів до місяця. В цей час інтенсивно ростуть корбани , багато корбанів – мало білих. Якщо все добре то так само повторюється осінній сезон, але бувають сезони і без „перекурів”, або взагалі тільки осінній сезон, без літнього. Завершується грибний сезон або через заморозки, при температурі нижче двох градусів морозу гриб „зварюється”, або через осінні суховії, коли тижнями стоїть жарка вітряна погода.

Корбани - Catathelasma imperiale  Діти підземелля - реально вивертають каміння

 

   Частенько полюбляють рости гриби вздовж старих доріг, стежок. Якщо по місцях „загального користування” їх визбирують то по верхах можна їх збирати прямо по старих дорогах.


    Після перших снігів та морозів, коли по низах вже було пусто, знаходив в верхах купи грибів притрушених снігом та твердих як камінь, та мороз їм ще не зашкодив, не поварив.


    В основному ходжу на гриби сам або з сином Василем, та в „апогей” вирушаємо всією сім’єю. Тому, що постає проблема не знайти гриби, а винести їх з лісу. Збираємо гриби всі разом і коли кошики більш-менш повні і тягати їх важко залишаємо когось одного на „базі” і дозбируємо гриби. Для цього зробили в зворі під Круглою стайку(навіс) в затишному місці. В одному з таких походів принесли разом 60 кг. грибів. Сам максимально виносив з лісу на відстань 2-х годин ходу – 30кг. грибів (винести можна і більше, але ще треба ходити з тим мішком по лісі). Коли хтось з любителів каже, що приніс 30-50 кг. грибів то відчуття їх дуже суб’єктивні. В великий „совєтский” рюкзак-колобок іде щонайбільше 15 кг., решту треба вішати зверху, або в бесаги. Тягар об’ємний і здається, що дійсно несеш пів центнера.


    Оскільки рідко так буває, що крім тебе в лісі нікого немає то діє принцип „хто рано встав той і штани вбрав”. Виїжджаю з дому ще затемна, дорога 40км., приїжджаю на місце стоянки – також ще темно, йду 1-1,5 години щоб бути на грибній площі якраз коли розвиднюється. В перші гриби мало не тикаюсь носом - присвічую ліхтариком, добре що знаю де мають рости. Якось раненько вже добряче почистивши площу зустрічаю побратима-конкурента, який тільки-но надійшов. Треба було чути розпач в його запитанні – А ти звідки тут взявся? Взагалі маю кількох знайомих з якими познайомився в лісі, такі ж фанати як і я, та стосунки в нас доброзичливі, особливої конкуренції нема – кожен має свої площі.


    Розписуючи свої грибні справи хочу підкреслити, що гриби збирати - не бульбу копати. Певна досконалість народжується з любові до справи. До грибів, лісу, як і взагалі до природи треба відноситися шанобливо. Раз ти вже прийшов до лісу то акуратно візьми тільки те, що тобі потрібно, не зачіпай мухоморів, пислюків, не сміти. Часто буваючи під Круглою прикопую пляшки після грибників-пияків. Пройди по лісі так наче тебе там і не було. Це стосується і залишених обрізків від грибів, прикопай, заховай їх. Чи приємно тобі ходити по чиїхось очистках, коли в лісі як по войні?


    Екіпіровка грибника. Ходимо по гриби з великими кошиками в рюкзаках, бо за цілий день з тої купи грибів, що знайдеш, буде пляцок. Також якщо витягнути кошик з рюкзака буде резервна ємність. Останні роки користуюсь рюкзаком зробленим по подобі туристичного – з розвантажувальним ременем. Беремо з собою по 3-4 міцні пакети – по мірі наповнення ховаю їх в лісі, бо важко шукати гриби груженому, а як іду назад пересипаю в кошик і якщо вже не влазить вішаю бесагами через плечі. Ніж беру невеликий, односкладний, який ношу в кишені – і з точки зору безпеки і прикмета є така(сам собі придумав) „гриб боїться ножа і ховається”. Ніж в чохлі на ремені незручний і дико виглядають „грибарі” з тесаком в руках.


   Для зв’язку, щоб не здіймати ґвавт (уявляєте скільки може бути „Вась” в лісі) користуємось звичайними свистками – комбінації чотирьох умовних сигналів вистачає для координації дій.


    Щоб не обдирати чоло по чагарниках потрібен картуз, обов’язково з малим козирком, щоб не зачіпав гілля, можна воєнний, натівський бо наш придумали генерали в кабінетах, щоб загорати на пляжі. Як похолоднішає, в дощі зручний фетровий капелюх-крисаня., не промокає ніколи і теплий.


    В ранкові літні роси і коли можливий короткочасний дощ беремо легенькі нейлонові плащі, що складаються сумочкою. На сильні дощі, коли дощем заходиш в ліс, колись користувався плащем хімзахисту, вони зручніші ніж костюм Л-1, тепер вже роздобув куртки з гортексом. Так як біля грибів частенько лазиш на колінах і щоб менше мочити ноги в росах і в дощ, на штанах спереду нашитий( а-ля ковбой ) непромокаючий матеріал, який перекриває верх чобіт. Чоботи, парять - не парять, тільки гумові, якщо не подреш то протектора вистачає на 1,5 сезона.

Трудові будні, тягнем-потягнем...    Тугі. аж дзвенять, чекають на грибовиськах

 

   Як це все одягнеш виглядає досить незвично зате зручно. Сам я виріс в Долині та як був одного разу в такому „бойовому” спорядженні в Бескиді якісь грибарі питають мене – Вуйку, а чи є гриби?


    Гриби є, і бажаю всім тішитися цим даром природи, можливістю розчинитися в ній. Ідіть на верхи і не забувайте відірвати погляд від долу, щоб помилуватися величчю Карпат.             Віктор Верховинець
            м. Долина, 1987 рік.


VicTour -  канал Youtube про гриби та подорожі в КарпатахОбновлен 27 ноя 2019. Создан 31 мар 2010  Комментарии       
Всего 39, последний 3 года назад
ostwik 16 окт 2010 ответить
Гарно дякую за розповідь! Читали вслух цілою сімєю і отримали велику насолоду. Останнім часом цікавлюся корбанами. Дехто ставить їх вище за білі. Ще раз дякуємо за розповідь.
yakimenkot 25 мар 2011 ответить
Шановний пане Віктор!
Дуже дякую за Ваш сайт, за надзвичайно цікаві статті! Просто немає слів!!! Це настільки захоплює, що хочеться просто зараз :)) кидати все і йти до лісу...
Вже два роки маю мрію поїхати в Карпати по гриби, проте далі Київської області робота виїхати не дозволяла. Зараз це вже не мрія, а найближчі плани. Більше жодна робота мені не завадить!
Прошу Вашої консультації, коли, куди і як це можна здійснити. Велика подяка Вам за працю.
За Вашою класифікацією відносимось до "натуралістів" :-)))
   
victour 25 мар 2011 ответить
В нас трохи ліпше - чи то ліс ближче, чи кинути все легше:)
По суті, якщо на гриби, то треба вибиратись в грибний період: кінець липня - вересень, якщо в походи, то вже з травня можна бороздити простори, головне підгадати з погодою.
Місце, на Ваш вибір, я сам, наприклад, в турпоходи полюбляю їздити і в Верховину. Якщо в наших місцях, то в Мислівці, Вишкові є бази ("Ведмідь", "Високий перевал") і приватні садиби (роздобуду телефони), де можна зупинитися . Конкретніше можемо обсудити питання, які Вас цікавлять, в переписці по електронці (адреса на Головній), або в Гостьовій (пункт меню).
Дякую за відгук, радий поділитися враженнями. Віктор.
Юрко й Тарас 02 сен 2011 ответить
Стаття - супер. Ну, а гриби то просто шаленство!!!
   
victour 19 ноя 2011 ответить
Дякую, шаленійте на здоров’я:)
myinsurIdaho 19 ноя 2011 ответить
я не грибник но фотографии грибов супер!
   
victour 19 ноя 2011 ответить
Спасибо, большинство фото грибов находится в альбомах на вкладке Фото, например альбом "Справжні гриби Карпат" http://victour.io.ua/album50265
borodov2010 27 фев 2012 ответить
мене вже тіпає пропасниця,а до червня ще так далеко...
Жінка 17 июн 2012 ответить
чудові поради ... Дякую. Ми початківці. З чоловіком почали жити в Косівському районі і кортить піти по гриби адже живемо до лісу 1 год ходьби але їх не знаходимо :)) Цього тижня в середу встали рано о 4.00 на 6.00 були в лісі, ходили, бродили десь 4 год, кілька козариків, 2 червоноголовці та мені якимусь чудом пощастило знайти 1 білий. На підливку вистачило :)))
--- 29 июл 2012 ответить
Микола
м.Моршин пане Вікотр був у слободі 25.07.12 найшов 30 штук підскажіть коли можна поїхати на настоящі гриби
   
victour 29 июл 2012 ответить
В грибах прогнози штука непевна. Як вже писав в Гостьовій - теперішні гриби це ще тільки запуск грибовиськ, гриби маячного типу і то не на всіх грибовиськах. Можливо, при сприятливих умовах, щось ліпше буде через 2 тижні.
Микола 30 июл 2012 ответить
м.Моршин Сьогодні в Шандрі було грибів як на Краківському базарі) Завтра їду в бескиди на 4 кілометер
--- 03 авг 2012 ответить
був 31.07 на 4 кілометрі назбирав 15кг грибів ше нема будем чекати на серйозні гриби
   
victour 04 авг 2012 ответить
4-й кілометр звідки(чого)?

Взагалі, шановні дописувачі, поточні справи пропоную обговорювати в Гостьовій http://victour.io.ua/journal , де грибники діляться здобутками, прогнозами і йде обговорення сьогоденних грибних справ.
toni57 16 сен 2012 ответить
Вперше чула про Вас від своїх співробітників по ДГПЗ...
А потім той таки згаданий вами Євген розказував.
Першого разу зайшла на ваш сайт ще років з чотири тому...
А нині, знову ж таки, після розмови з Євгеном...
Я просто люблю збирати грибі, але останні роки не маю такої можливості..
Тож душу відвожу мандруючи по вашому сайту..
Та плекаю надію побувати все ж Долині..
А якщо бог сподобить, той в лісі побачити білих грибів.
   
victour 16 сен 2012 ответить
Час рікою пливе..., роки пролетіли, як ми ходили з Євгеном, гриби збираються, з’їдаються, а згадка в фотографіях, та написаному залишається. Сам деколи перечитую написане, вже як сторонній спостерігач...
taras225 16 сен 2012 ответить
Вітаю пане Віктор.Прочитав Вашу наукову працю.Насправді-наукова.Цікаво.Ніби й сам походив по лісах,відтягнувся. Я повністю згоден з Вами відносно мародерів і необтесаних горе-грибників...Але нічого не поробиш,перевиховати їх непросто,а може і неможливо.Також нічого лишнього не чіпаю,і підчищаю ліс від чверток,всякого сміття.На неподобства не мовчу,хто б то не був.
Бережімо природу.
В Італії,між іншим,в ліс так просто не зайти.Майже всюди таблички(приватна власність,обгороджено колючим дротом).Зайти та прогулятися можна,лиш не чіпати нічого! Навіть квітів.Щоб назбирати грибів потрібно бути членом товариства,як мисливці наприклад.Мати членський квиток,здати техмінімум,мати ліцензію і путівку в даний регіон.Все це немало коштує.
З повагою Тарас.Золочів.
   
victour 16 сен 2012 ответить
Вітаю, Тарас. Десь так собі і уявляв ситуацію з євролісами. Поки що ми маємо надзвичайну нагоду тішитися вільним доступом до первісної природи. Але на жаль багато хто не цінує цього дарунку - лісозаготівельники, псевдотуристичні та маркувальні конторки цинічно роблять гроші на природі Карпат, не думаючи про наслідки. Та й деякі грибники і відпочиваючі залишають за собою "культурний" шар - сил нема дивитися на ті смітники. Завжди кажу - Пройди лісом так, наче тебе там й не було, ти гість і не залишай слідів свого перебування на природі.
mukola-001 05 фев 2013 ответить
вітаю Віктор! Дуже цікава інтересна історія. Я теж так б мовити Грибарь, і це єдине що заспокоюе нерви!!! Ліс і гриби мають моду затягувати все далі і далі, поки рюкзак не почне ломити спину, а коли вже сказав собі ДОСИТЬ і вертаешся назад іншими місцями, то попадаються ще гриби. ну як їх невзяти?? недурний придумав жадность фраера погубит, таке і мое! Ви правильно зауважили, що треба брати пакети і неодин. В моему випадку після того як пакет пірвався і я повторно збирав гриби, я зшив собі торбу брезентову по обєму як каніста 20л. Оце йо! А нарахунок ножа що його треба ховати, ви праві, сам переконався на своему досвіді. він повинен бути складний і маленький!!! ще замітив що в лісі треба ходити тихенько, Тишком-нишком, гриби нелюблять галасливих, вони неначе пропадають, коли іде толпа 3-5 людей. Само краще ходити самому!! колись памятаю по молодості ходив з друзями по гриби, так знаходжу 2 -3 гриба, вони побачать мій улов і біжать до мене, затолочуючи ще парочку грибів, оце вже неподобство!!! А ще й люблять забігати вперед,і я знаходжу коріння!!!! Все дістало!!!!! Після такого фушпіля я постійно ходжу сам!
   
victour 05 фев 2013 ответить
Привіт, Микола! Погоджуюсь з усім, з чим погоджуєтесь Ви)) - тут один в один і про "гриби нелюблять галасливих" і про напарників і т.п.
За пакети: - так рвуться... Останні роки також використовую три - чотири, спеціально пошиті міцні мішки. Для цього добре підходить матеріл легких полістерових непромокаючих плащів з секонду. Плащі дешеві, попороти їх і шиєш подовговату (щоб добре було тримати в руці) торбинку, десь так і буде, на 15-20 літрів.
mukola-001 15 фев 2013 ответить
Вікторе а ви звертали увагу на те,що мухомори люблять рости біля грибів?? Мені здаеться що мухомори здають гриби! Памятатаю одного разу пішов за грибами, улов так собі, недуже, перебуваючи в лісі побачив внизу десь 20м цілий гай мухоморів, незвернув уваги і пішов далі! А коли спустився нижче і дійшов до них ближче я сторопів!!! рівно 21 гриб вже й пошкодував що невзяв фотоапарат!!!! Яка красота!!! Любувався хвилин 10.
   
victour 15 фев 2013 ответить
Микола, думаю абсолютно так само... і випадки подібні були. Так і називаю, подумки для себе, мухомори, коли їх бачу в лісі - Прєдатєлі, або ж зрадники....))
mukola-001 16 фев 2013 ответить
На вашу думку цей рік буде грибний? Може маете якісь власні примети? Мені треба дочекатись 1-5 травня щоб зробити прогноз!!! Маю в лісі пару місць де постійно ростуть чорні гриби в буковому лісі, от по ним і видно що і як!!! А як можна власні фотки закинути на ваш сайт???
victour 16 фев 2013 ответить
Так влаштований мій "паровоз", що не переймаюся питанням - чи буде грибний рік, чи буде сухий/вологий і т.п. На щастя це від нас не залежить, побачимо по факту...))
Можна, і краще, обговорити це питання в Гостьовій http://victour.io.ua/journal , там же можете розмістити декілька фото, або дати посилання на сайт , де знаходяться Ваші фото.
igor73nr 13 ноя 2013 ответить
Якось приїду подивитись на ту місцевість.Гори-це єдиний випадок,де я вперше в розвідку можу ходити сам,тобто ходити в похід.
Андрій 27 июл 2014 ответить
Привіт всім! В нашій місцевості ліс з білими грибами недалеко 5 -10 км. Також можна побачити одну закономірність: знайшов один гриб шукай коло нього другий, але інколи трапляється що замість одного чи двох знаходиш 10. Щоб не здавати місця через крики в лісі в пошуку один одного користуємося раціями, дуже зручний варіант. замість кошиків користуємось тканиними кульками.
lvivspe 06 мар 2015 ответить
Вчора я читав як назбирати на відпочинок в умовах кризи у 5-ому номері україномовного психологічного журналу Експеримент
Амелін 01 авг 2015 ответить
Підкажіть зараз на початку серпня гриби є? А то читав що цього року їх взагалі поки що не було. І якщо іхати через стрий на Лавочне на яких зупинках необхідно виходити--Славське, Верхнє Синьовидне? І наскільки треба заглиблюватися в ліс? Аналогічне питання якщо їхати в сторону Долини, Калуша електричкою (приміським поїздом) із Стрия?
   
victour 04 авг 2015 ответить
Переважно є, але цього року, через жару, з грибами туго...
Зі сторони Стрия грибних місць не знаю. В Долинському районі збираю переважно в горах - Мислівка, Вишків..., хоча в деякі роки є непоганий врожай білих грибів і в приміських лісах.

Оперативну ситуацію з грибами можете відслідковувати в Гостьовій, там же є інформація про актуальні грибні місця.
Амелін 05 авг 2015 ответить
Я так розумію що Мислівка - це вже треба якимсь додатковим транспортом заглибл. в Карпати -- електричкою/дизелем не обійтись, що не дуже підходить. Взагалі спочатку розраховував хоча напевно так і буде їхати в сколівський р-н - починаючи від в. синьовидного до лавочного. Думаю там на кожний станції можна вийти і шукати грибовища. Так як в карпатах не був і спочатку планую поїхати на чорниці -настільки там актуальна проблема отруйн. змій (гадюк), особливо в таку спекотку погоду? Наскільки треба мати міцне взуття (і штани), як і чи потрібно також для останнього заняття рукавиці, щоб не ризикувати? Також читав про напади ведмедів - вони також там десь є? І ще так сказати питання до знавця карпат - яка швидкість пересування в карпатах якщо нічого не збирати?
victour 05 авг 2015 ответить
З точки зору добирання залізницею, то Солівський напрямок кращий. Все вірно і з грибами - якщо вони є, то є всюди - Лихобора, Славськ, Лавочне і т.п.
Чорниці... - в зв’язку з їх масовою заготівлею, то проблематично в доступних місцях щось назбирати, бо вигрібають ще напівстиглою. Потібно знати конкретний зруб, куди варто йти.
Гадюк в Карпатах - чим вище, тим менше. В передгір’ю більша небезпека, і гадюк більше і трав-зарослів більше, де можна на них попасти. В вищих горах переважно краще видно грунт, за виключенням ягідників.
Взуття - туристичні черевики, штани - настількі щільні, щоб не колола ожина, хвоя, та не жалила кропива. Рукавиці не практикую. Ведмеді не зустрічав - напевно таке можливе в ранкові, або дуже пізні години, якщо ходити дуже тихо.... Переважно вся звірина в лісі тікає вд людини.
Швидкість з рюкзаком - по лісовій дорозі 4-5 км, год., траверз лісом, чи рух хребтом 2-3 км/год., набір висоти - 1км/годину.
Амелін 15 авг 2015 ответить
Вот мені цікаво -- в неділю нормально іти на гриби (не завтра, а взагалі --завтра хіба на чорниці якщо такі ще є) в Карпатах? Хоча пересторог може бути дві -- так не заведено, або багато що визбирується у перший вихідний, в суботу. До питання отруйн. плазунів -- на яку висоту мають бути чоботи, щоб менш більш гарантувати "їх недосяжність". Який ризик іх зачепити руками, під час збору грибів чи ягід -- гадюки можуть бути на чорниці чи наприклад на грибі чи під ним? (бачив раз вужа обвитого навколо гриба). Окрім того під час збору чорниць (як альтернативи зараз грибам) знову постає питання ведмедів -- вони ж харчуються ягодами -- і якщо їх є мало, так це на їх поведінку може вплинути і знаходження в цей сезон. Вот читав про гору Парашку -- це ж не так далеко від траси на Чоп, а по цим матеріалам там і чорниць багато, і ведмеді бувають.
   
victour 16 авг 2015 ответить
В неділю, якщо є куди, - нормально, і заведено і збирають гриби тепер без різниці, який день тижня.
Звичайні чоботи - зручні!) При зборі грибів зачепити гада руками практично неможливо - такого не зустрічав. На ягіднику можуть бути змії, можуть лежати прямо на кущі.
За роки походів, ведмедя не бачив, а сліди на снігу та болоті зустрічав - звірка сама тікає від людини. Розповіді про ведмедів, це більше фолькльор... Перебуваючи самому в "ведмеденебезпечних" місцях потрібно трошки шуміти, можна скористатись свистком, щоб ведмідь при раптовій зустрічі не налякався)
Краще такі питання задати в Гостьовій0Форумі, там більше народу, більше випадків, різних думок..
mail2yaroslav 28 июл 2016 ответить
Доброго дня п. Віктор.

Підкажіть, а ваші розповіді і фото пов'язані з горою Кругла - це та гора, яка за Мислівкою, чи та яка ховається позаду Аршиці(на карті за Горганом Ілемським)?

З повагою,
Yaroslav T.
p.s. дякую за пораду по навігатору. правда замість etrex30 взяв etrex20x.
тепер от думаю як зручніше: чи користуватись програмною картографією, чи спробувати залити топокарти.
   
victour 28 июл 2016 ответить
Доброго дня, Ярослав!
Кругла, це та, яка між Мислівкою і Вишковом.
Не зрозумів, що таке "програмна картографія"... - якщо ще нема, то обов’язково завантажте векторні мапи Карпат їх цілком вистачає http://www.navigation.com.ua/mapy-dlia-garmin
/carpathian-and-crime-maps.html
   
Yaroslav T. 28 июл 2016 ответить
п. Віктор
дана модель підтримує так звані BirdsEye i Custoom maps.
ці варіанти можуть працювати локально, а не на загальну карту.
BirdsEye це сервіс Garmin, щось схоже на Google earth. ти вибираєш квадрат і заливаєш детальне фото в навігатор з сайту з привязкою до координат автоматично, тобто воно накладається на встроєну навігацію. є мінус - вони дають лише 1 безкоштовний знімок і не знаю чи є ломані версії.
Custoom maps - це на скільки я зрозумів,(в інтернеті є відео) можливість залити топографічні карти наприклад генштабу і підігнати їх самому до координат. одним словом треба напевне трохи "попаритись"))
   
victour 28 июл 2016 ответить
фото BirdsEye різних ділянок Карпат є в мережі - треба шукати. Векторні карти Карпат настільки детальні і новіші, що потреби в Генштабі немає.
   
Yaroslav T. 29 июл 2016 ответить
зрозуміло. дякую за пораду.
Opastu 31 июл 2016 ответить
з приводу екіпірування - останнім часом оцінив наявність кошика не тільки за спиною, але і в руках. Якщо кошик доста міцний і відповідна ручка, то крім прямого призначення ним зручно відгортати рослинність на бік, скидати росу і , особливо, опиратися при крутому підйомі чи подоланні перешкоди, і встаючи на ноги із колін.
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
VicTour video
© Віктор Верховинець, victour.io.ua, 2007-2019